opona zwijana mtb duro

Motocykliści lub kierowcy różnorodnego rodzaju samochodów bardzo dobrze wiedzą, że aby móc weselić się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go stosownie przygotować. Dużo osób jednak nie stosuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

sklep.rowery.pl

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, toteż lista prac, jakie musimy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, nadmiernie luźny bądź też nadmiernie naciągnięty – należy go słusznie naciągnąć. Co więcej należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, żeby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy spowodować poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz kluczowych śrub konstrukcji roweru, a gdy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Co więcej należałoby sprawić szczegóły oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które trzeba zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby również rower dokładnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w czasie całego sezonu.